Co fotograf ma wspólnego z malarstwem?
Wpisany przez Alicja Linhardt   
wtorek, 27 września 2016 17:20

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum poszukiwali pięknej przestrzeni na terenie Radziszowa. Na warsztatach fotograficznych  malowali światłem. Kreowali rzeczywistość za pomocą aparatu i programu Photo Scape. Wcielali się w role: fotografa, asystenta i modela. Poznawali warsztat pracy fotografa, wykonywali portrety i pejzaże, uczyli się kadrowania i sprawdzania ostrości. Dziś bez problemu wytłumaczą do czego służy srebrna i złota blenda, co to jest ISO, jak nadać zdjęciu odcień ciepła lub zimna za pomocą balansu bieli i koloru temperatury. Wytłumaczą również, co ma wspólnego kolor stopu żelaza z kolorem zdjęcia oraz co fotograf ma wspólnego z malarstwem. Podczas warsztatów powstała galeria portretów, a każdy portret został opatrzony autorefleksją typu: „Człowiek skała”, „Mam tę moc”, „Nie ogarniam rzeczywistości”. Obiektyw aparatu posłużył również za mikroskop, dzięki któremu uczniowie charakteryzowali budowę tęczówki. Okazało się, że nie jest ona jednobarwna, a swoją nazwę zawdzięcza zapewne temu, że mieni się kolorami tęczy. Warsztaty zakończyły się ważnym wnioskiem: zawsze należy pamiętać o fotografowanych osobach; zdjęcie i to co z nim zrobi twórca wymaga zgody osoby portretowanej. Podczas warsztatów uczniowie zaobserwowali, że praca zespołowa wpływa na relacje między ludźmi, a te z kolei wpływają na jakość zdjęcia. W związku z powyższym wszystkim czytelnikom uczniowie Zespołu Szkół Publicznych życzą wspaniałych, szczerych relacji i  samych udanych zdjęć.

Warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Szkoła Marzeń w Radziszowie i UMiG Skawina.

Zdjęcie zatytułowane "Zimowe lustro" wykonane w słoneczny, letni dzień przez ucznia SP :)

Galeria - kliknij tutaj

 

Poprawiony: środa, 28 września 2016 13:58
Więcej…
 
Co robią w wakacje prymusi ZSP w Radziszowie?
Wpisany przez Alicja Linhardt   
piątek, 26 sierpnia 2016 09:49

Co robią w wakacje prymusi Szkoły Podstawowej i Gimnazjum?

Jak zwykle zdobywają wiedzę :) a pomaga im w tym Stowarzyszenie

Szkoła Marzeń w Radziszowie, które wraz z urzędem MiG Skawina

zorganizowało i ufundowało trzydniową wycieczkę "Szlakiem

Pierwszych Piastów" do Biskupina, polskiej Wenecji, Gniezna,

Ostrowa Lednickiego i Kruszwicy.

O tym jak było piszemy poniżej :)

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Szkoła Marzeń w Radziszowie i Urząd MiG Skawina trzydniowej wycieczce „Szlakiem pierwszych Piastów”. Podróż do krainy wiedzy rozpoczęli w Poznaniu, gdzie wsłuchani w hejnał podziwiali  słynne koziołki i wspominali legendę. Na rynku zachwycili się barwnymi  kamieniczkami i znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego są takie wąskie. Okazało się, że kupcy uzyskali zgodę na budowę domów, pod warunkiem, że nie będą one szersze niż ich własne kramy. Nasi młodzi turyści nieustannie porównywali Poznań z Krakowem. Opuszczając wielkopolskie miasto stwierdzili, że Kraków jest ładniejszy (pozostali wierni swojej Małej Ojczyźnie). Odwiedzili  Ostrów Lednicki - miejsce chrztu Polski. Poznali prawdziwą historię Mieszka I, Dobrawy i Bolesława Chrobrego. Dowiedzieli się, co to jest baptysterium. Prosto z promu przesiedli się do autokaru, którym udali się do Gniezna. Wstąpili do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym oprócz eksponatów obejrzeli multimedialne pokazy. W pierwszej stolicy Polski zobaczyli również katedrę i słynne drzwi gnieźnieńskie.

Podczas dalszej podróży w Biskupinie zwiedzili Muzeum Archeologiczne. Zobaczyli jak zbudowana jest osada i jak wyglądało toczące się w niej życie codzienne. Dowiedzieli się kim jest Swaróg i co symbolizuje znak wirującego krzyża. Doskonalili swoje umiejętności łucznicze. Później, kolejką wąskotorową, udali się do polskiej Wenecji, gdzie zwiedzili Muzeum Kolejnictwa i ruiny zamku.  Odważniejsi chłopcy oczami wyobraźni widzieli oblężenie i  własnoręcznie próbowali wprawić w ruch taran.  Nie wiadomo jak zakończyłaby się bitwa, gdyby pan przewodnik nie zabrał grupy do Kruszwicy, gdzie czekały kolejne atrakcje takie jak rejs statkiem po jeziorze Gopło i zwiedzanie Mysiej Wieży. Podczas wycieczki uczniowie poznali kulturę łużycką. Dociekliwi dowiedzieli się, że  nazwa „Kujawy” wzięła się stąd, iż ludzie wycięli miliony drzew i szli „ku jawom”, czyli ku otwartym przestrzeniom.

Publikacja - Gmina Skawina - kliknij tutaj

Dziś zapraszamy do galerii - kliknij tutaj

 

Poprawiony: środa, 05 października 2016 12:51
Więcej…
 
Wakacje ze Stowarzyszeniem Szkoła Marzeń w Radziszowie
Wpisany przez Alicja Linhardt   
poniedziałek, 20 czerwca 2016 08:21

Stowarzyszenie Szkoła Marzeń w Radziszowie ogłasza nabór na WAKACJE 2016 - OFERTA

Poprawiony: wtorek, 21 czerwca 2016 11:31
 
Wyjazd już w piątek!
Wpisany przez Alicja Linhardt   
wtorek, 14 czerwca 2016 08:31

Stowarzyszenie Szkoła Marzeń w Radziszowie organizuje

wyjazd do Skawiny na sztukę teatralną "Prosta historia"

wystawianą z okazji Skawińskiego Tygodnia Teatralnego.

Zapisy w bibliotece szkolnej.

Zbiórka o godzinie 17.30.

Wyjazd bezpłatny.

Zapraszamy

 

 
Nauka w działaniu
Wpisany przez Alicja Linhardt   
niedziela, 22 maja 2016 00:00

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki w Krakowie odpowiedzieliśmy sobie na najczęściej zadawane pytania:

- po co mamy się uczyć?

- co będziemy z tego mieć?

Szybko okazało się, że każdy z nas ma tę moc, by poznawać otaczający świat. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy wszystkie stadia wykluwania kurcząt i nauczyliśmy się rozróżniać jajka, z których będą małe od tych, z których można zrobić jajecznicę.  Pod mikroskopem wypatrzyliśmy rozwój embrionalny karasia. Uwaga! Oznaczaliśmy twardość ogólną (sumaryczną zawartość wapnia i magnezu) metodą wersenianową przy użyciu wersenianu sodu, roztworu buforowego i czerni eriochromowej. Mówiąc prosto, określaliśmy stopień twardości wody. Przekonaliśmy się, że wiedza jest potrzebna, by nie dać się nabić w butelkę. Dziś już wiemy, jak sprawdzić, czy kupiona woda jest w istocie wodą mineralną, posiadającą zdolność rozpuszczania minerałów. Wstąpiliśmy też do kuchni molekularnej, w której z dużą ostrożnością kosztowaliśmy banany. Użyliśmy soli kuchennej, wody i denaturatu, by spalić kasę. Zauważyliśmy, że mimo dużego płomienia banknot się nie spala, więc zrobiliśmy zadymę z nadmanganianu potasu, gliceryny i wiórków magnezu. To udało nam się bezbłędnie. Odnieśliśmy również sukces  na giełdzie. Najwięcej zyskał ten, co umiał liczyć sam na siebie i potrafił wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę z zakresu matematyki i logicznego myślenia. Później na krakowskim rynku odnaleźliśmy skrzyżowanie nieskończoności, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Po krótki relaksie postanowiliśmy dowiedzieć się jaki powinien być rzecznik prasowy, jak zostać doskonałym dziennikarzem i jak pstrykać, by zostać profesjonalnym fotografem w gazetce Echo Szkoły w Radziszowie. Wiedzę z warsztatów pt. Jak napisać dobry NEWS? zastosowaliśmy w praktyce :) Mamy nadzieję, że nasze sprawozdanie się wam podoba i za rok przyłączycie się do nas.

 

 

Poprawiony: czwartek, 02 czerwca 2016 21:03
Więcej…
 
Echo Szkoły i Stowarzyszenia Szkoła Marzeń w Radziszowie
Wpisany przez Alicja Linhardt   
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 11:41

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radziszowie

poznali magię telewizji TVN. Zobaczyli jak można

„powiększyć” studio za pomocą kamery szerokokątnej

oraz jak zachować płynność wypowiedzi stojąc przed kamerą

z lustrem weneckim. Odwiedzili greenbox do efektów specjalnych.

Byli operatorami,dziennikarzami i speakerami. Nagrali własny program.

Przekonali się na własne oczy i uszy, że jedna osoba może zająć się

dubbingiem wszystkich postaci w bajce. Poznali sympatycznego

pana Jerzego i przeprowadzili wywiad z kolegą Erykiem – aktorem

ze „Szpitala”. Zrobili sesję zdjęciową na planie seriali telewizyjnych.

Zerknęli nawet do sal lekcyjnych, biblioteki i szatni „Szkoły” w TVN

oraz na izbę przyjęć „Szpitala”. Spotkali się z aktorami i zdobyli autografy

swoich idoli. Większość uczniów marzy o pracy w telewizji.

 

Poprawiony: poniedziałek, 25 kwietnia 2016 12:07
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5

Godło Polski

Reklama

BIP

Reklama

Dziennik elektroniczny

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Eduscience

Reklama